Вшанували ліквідаторів аварії на ЧАЕС

13/12/2019, Робота в окрузі

image

Понад тридцять років тому сталася одна з наймасштабніших техногенних катастроф – вибух на Чорнобильській атомній електростанції. Як наслідок - маємо радіаційне забруднення навколишнього середовища та  небезпечний вплив на життя та здоров’я мільйонів людей.
Тридцятикілометрова зона відчуження  слугує нагадуванням про аварію на ЧАЕС, проте сьогодні Прип’ять – це радше приманка для туристів, щороку місто відвідують все більше осіб. Лише за перші вісім місяців 2019 року там побувало майже 75 тисяч людей - і це рекорд. Втім, ще три десятиліття тому туди приїздили не добровільно, а примусово – аби ліквідувати наслідки потужного вибуху, що стався 26 квітня 1986 року.
14 грудня - День вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Напередодні героїв урочисто привітали у міській раді. Розпочався захід традиційно із хвилини мовчання – як знак пам’яті про тих, хто віддав своє життя, аби врятувати інших. Подяки та подарунки отримали пожежники, військовослужбовці та лікарі – саме вони першими кинулися протистояти невидимому ворогу: боролися з вогнем, евакуйовували людей та опісля ліквідовували наслідки аварії.
Їх подвиг – неоцінений внесок у майбутнє. Втім, цей героїчний вчинок має свої наслідки. Йдеться в першу чергу про стан здоров’я, на який вплинуло перебування у радіаційній зоні. Тому нині вони потребують допомоги від держави. Сьогодні у місті проживають понад півтори сотні ліквідаторів та членів їх сімей.
За словами голови Хмельницької міської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» Володимира Лук’янчука, із медичним забезпеченням проблему частково вдалося вирішити, а ось із отриманням житла все набагато складніше: за останні 8 років жоден ліквідатор не отримав квартиру. Хоча законом передбачено, що через рік з дня подачі заяви житло повинні виділити.
Головне завдання спілки – захищати інтереси чорнобильців та сприяти тому, аби їх подвиг не був забутий. З цією метою за ініціативи членів організації в обласному центрі було перейменовано вулицю, зупинку громадського транспорту та надруковано книги, в яких йдеться про чорнобильців.

Діють аналогічні спілки і у Волочиському та Хмельницькому районах. З останнього, до слова, до зони відчуження мобілізували 220 чоловік, а наразі там нараховується близько 200 ліквідаторів.
Майже три сотні чоловік з Волочиського району постраждали від ЧАЕС постраждалих залишилося у Волочиському районі. Нині ж членами місцевої організації «Союз Чорнобиль України» є 150 чоловік. Тут допомагають вирішити проблеми соціального захисту, оздоровлення та реабілітації.

Традиційно відзначає ліквідаторів і народний депутат України  Сергія Лабазюка. Його помічники взяли участь в заходах, присвячених пам’ятному дню, відзначили подяками та подарунками, а ще вручали продуктові набори.
Щорічно у Волочиську також проводять шахово-шашковий турнір серед ліквідаторів. Нагороджували переможців помічники нардепа. Втім, захід має на меті не визначити сильнішого, а привернути увагу до проблем чорнобильців та вкотре відзначити, що про їх подвиг пам’ятають.
Аварія на Чорнобильській АЕС – одна із найбільших техногенних катастроф людства. Не зважаючи на те, що сталася вона понад три десятиліття тому, її наслідки ми спостерігаємо й сьогодні. Тому День вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС – це не лише можливість привернути увагу до проблем, з якими стикаються чорнобильці, а й шанс вкотре нагадати про помилку, яка вартувала тисячі життів.