Кобзареві передзвони

06/03/2019, Робота в окрузі

image

Щорічно у березні в Україні відзначають Шевченківські дні. Сьогодні, як і майже два століття тому, Кобзареве слово єднає тисячі людей по всій країні та поза її межами. Традиційно з нагоди Дня народження Тараса Шевченка по всій країні відбуваються різноманітні заходи.
Цьогоріч у Хмельницькому для школярів організували міський конкурс читців «Кобзареві передзвони»,  присвячений 205-й річниці з Дня народження видатного поета Тараса Шевченка. 5 березня у Хмельницькій дитячій школі мистецтв відбувся фінал читацьких перегонів, в якому взяли участь двадцять чотири конкурсанти.
Один із них дев’ятикласник Юрій Потапов. Розповідає, поезію, яку декламував зі сцени, обирав самостійно. Найбільше йому приглянувся вірш «Мені однаково». Цей вірш хлопець вподобав найбільше через пророчі слова:
«Цей вірш дуже схоже на пророцтво. Вже тоді Тарас Шевченко писав про події, які відбуваються сьогодні. Він – один із моїх найулюбленіших поетів. Є в його поезіях та картинах щось особливе».
Творчість Шевченка не обмежується лише серйозною поезією. Ще одна учасниця конкурсу Анастасія Ковальська розповідає, полюбляє читати вірші, котрі відкривають Шевченка, як поета, із зовсім іншого боку.
«Шевченко для мене – людина з великої літери. Я захоплююся ним, бо вміти відстояти свої думку у непростий час – складне завдання».

Напередодні фіналу кращих обирали по школах Хмельницького. Загалом, за перемогу та звання кращого декламатора віршів Кобзаря змагалися понад сотня конкурсантів різної вікової категорії. Підтримати своїх учнів на фінал прийшли і педагоги. Зізнаються, на першому етапі обрати кращих було важко. Попри юний вік, кожен учасник розуміє, наскільки глибокими є поезії Тараса Григоровича.
«Ми проводили відбір серед учнів  5-11 класів. Звісно, було дуже важко обрати кращих, бо кожен учасник ретельно готувався до конкурсу», - розповідає педагог-організатор НВК №4 Марія Лиса.
Пророче слово Кобзаря неодноразово було покладені на музику. Тож у продовження заходу Хмельницький муніципальний камерний хор виконав пісні, в основі яких  тексти поета. Крім того, на сцені діти розгорнули справжнє театральне дійство, інтерпретувавши відому поему «Катерина».Захід відбувся за ініціативи та сприяння народного депутата України Сергія Лабазюка. Цьогоріч його проводили вперше. Організатори розповідають, приємно вражені рівнем підготовки конкурсантів. Усі учасники фіналу отримали подарунки від ініціаторів конкурсу.

Такі заходи є важливою складовою патріотичного виховання молоді. За часів Радянського Союзу та незалежної України ми майже не звертали увагу на сферу культури. Хоча саме через пісню, мову та історію ми ідентифікуємо себе, як нація. Тому духовну спадщину потрібно берегти та примножувати. «Хто б що не казав, а Шевченко – це геній українського народу. Читаючи його вірші, розумієш, що питання, якими він задавався, актуальні і сьогодні», - зазначає Марія Лиса.
Кожне покоління по-своєму розуміє твори Тараса Шевченка та знаходить там свою істину, проте однозначно можна сказати, що Кобзар актуальний у будь-яку епоху.