Експерти навчали розвивати громади за рахунок земельних ресурсів

19/04/2019, Робота в окрузі

image

У Хмельницькому відбувся семінар-тренінг «Використання земельних ресурсів для залучення інвестицій у розвиток громад». Участь у навчаннях взяли представники ОТГ та сільських рад Волочиського та Хмельницького районів. Спікери – фахівці з Києва – експерти проекту  ЄС «Підтримка та впровадження сільськогосподарської політики». Тренінг відбувся за сприяння народного депутата України Сергія Лабазюка та при підтримці проекту ЄС.
«Під час презентації Стратегії 19-25 до мене зверталися з проханням організувати семінари-тренінги з роз’яснення прийнятого земельного законодавства та майбутніх законодавчих змін, які мають в перспективі надати комплексні повноваження органам місцевого самоврядування розпоряджатися земельними ресурсами. Разом з тим, надзвичайно важливо з отриманими новими повноваженнями, якими будуть наділені ОТГ розуміти, як можливо залучити інвестиції у розвиток громад», - звернувся до присутніх Сергій Лабазюк.

Спершу спікери розповіли про зміни у земельному законодавстві. Зазначають, донедавна в цій сфері було дві суттєві прогалини. Одна стосувалася земель, власники яких померли і не залишили спадкоємців. Інша – щодо земель колективної власності. Відповідні закони набули чинності, але досі в органів місцевого самоврядування виникають питання щодо їх застосування. Тому спікери роз’яснили, що на практиці дають ці зміни.   
 «До того моменту, як земельна ділянка буде визнана відумерлою, органи місцевого самоврядування отримали можливість передавати її в тимчасову оренду. Цим наразі користуються, і місцеві бюджети поповнюються. Закон, що стосується колективної власності, теж поступово починають впроваджувати. Ми вже маємо договори невитребуваних паїв, укладених за новими нормами. Поступово оформляють право власності на вказані землі», - розповів член ради Асоціації «Земельна спілка України» Сергій Біленко.
Опісля презентації чинних законів та законів, що лише чекають на голосування, учасники тренінгу консультувалися з експертами, як вирішити ту чи іншу земельну проблему в населеному пункті. Так, голова Розсошанської ОТГ зазначає, головною проблемою на місцях досі залишається використання ресурсів, які знаходяться поза межами населених пунктів: «За межами села знаходяться ставки, якими сільська рада ними не розпоряджається. Впродовж тривалого часу є багато конфліктних ситуацій із втручанням правоохоронних органів. Це питання потребує врегулювання».
Ще одне питання на порядку денному – протидія рейдерству: «На сьогодні у Верховній Раді чекає на голосування ще один важливий законопроект 8121, головна мета якого – боротьба з рейдерством. Одна з головних його норм стосується того, що Держгеокадастр України за кошти державного бюджету повинен буде провести масштабну інвентаризацію земельних ділянок усіх форм власності. За наслідками інвентаризації до Державного земельного кадастру мають бути внесені відомості про усі земельні ділянки, які на сьогодні у кадастрі відсутні. В результаті, проблема подвійної реєстрації оренди землі зникне», - розповів Сергій Лабазюк.
Загалом, за останні роки зазнала змін і система управління земельними ресурсами. Серед інших називають впровадження електронних сервісів держгеокадастру. А ще експерти розповідають, що в Україні незабаром запрацює новий механізм інвентаризації.

«Найближчими тижнями вийде новий порядок інвентаризації земель. Ми сподіваємося, його активно будуть використовувати у громадах, насамперед для пошуку та виявлення платників податків, які є на їх території. І, звичайно, для формування масивів земель сільськогосподарського призначення», -  старший проектний менеджер Офісу реформ КМУ Андрій Мартин.
Такі нововведення, насамперед, мають дати можливість громадам ефективно та прозоро користуватися землею, розповідає  президент Асоціації «Земельна спілка України» Андрій Кошиль. Як приклад називає вирощування багаторічних насаджень, запровадження зрошувального землеробства та використання земель для альтернативної енергетики.

У Війтовецькій ОТГ такий спосіб заробітку вже освоїли. Адже там здали вже три черги сонячної електростанції та мають додаткові надходження до бюджету.  
І спікери, і учасники зазначають, що такі семінари – актуальні. Адже у такий спосіб представники ОТГ та сільрад можуть отримати фахову допомогу, а експерти, у свою чергу, - зворотній зв’язок від громад. Таким чином вони можуть зрозуміти, наскільки ефективні є нові закони та які зміни ще потрібно внести.