Борцям за волю України. У Чорному Острові відкрили пам'ятний знак

06/07/2020, Робота в окрузі

image

«Борцям за волю України» - пам’ятний знак з такою назвою відкрили у Чорному Острові 6 липня. Сто років на цьому місці відбувалася битва між загоном армії УНР та червоноармійцями. Під час бою полковник, керівник Генерального штабу військ УНР Євген Мишковський був смертельно поранений.

За словами кандидата історичних наук Богдана Галайка, все розпочалося з того моменту, коли кіннота Будьонного прорвала фронт і підступала до Проскурова. Аби врятувати армію та не дати оточити місто, полковник наказав евакуював штаб армії. Він покинув населений пункт в останньому потязі.
Вранці 6 липня між червоноармійцями та загоном армії УНР розгорається сутичка. У ході запеклої боротьби Євген  Мишковський отримав два поранення. Спершу його намагалися врятувати у Волочиську, пізніше – у Тернополі, куди полковника доставили через три дні після отриманих травм. Лікарі ампутують ногу, втім це не рятує життя Мишковського. Його поховали на Микулинецькому цвинтарі у Тернополі. За цю сутичку Євген Мишковський отримав звання  бій генерала-хорунжого від Симона Петлюри.
Аби вшанувати історичні події та віддати шану героям, які свого часу боролися з ворогом, у Чорноострівській громаді прийняли рішення встановити пам’ятний знак «Борцям за волю України». Така ідея виникла півтори роки тому.

Монумент гранітного каменю та мармурову таблицю спорудили біля парового млина, а поблизу  встановили шматок залізничної колії. Також розписали стіни на тлі яких височіє пам’ятний знак. Місцеві митці намалювали потяг воїнів УНР, чорних круків і воронів та білих лебедів. Саме ці птахи символізують воїнів загону.
Встановлювали пам’ятний знак силами громади та місцевих підприємців. До відкриття долучилися у благодійному фонді «Ми поруч»: привезли артистів, які за допомогою форми та зброї тих часів відтворили дух визвольного руху.
«На жаль, сьогодні в Україні знову триває війна. І за таких умов важливо аналізувати історію та події минулого, аби не повторювати помилок та надихатися героїзмом справжніх патріотів.  Такі пам’ятні знаки - це символи нашої історії, нашої боротьби за незалежність», - зазначила під час відкриття голова благодійного фонду Сергія Лабазюка «Ми поруч» Віолета Лабазюк.  
Під час відкриття біля каменю також символічно висадили кущ калини, вшанували загиблих за незалежність України хвилиною мовчання та поклали квіти до пам’ятників.  Місцевий аматорський колектив виконав пісню, яку написали під час тих трагічних подій, і яку у Чорному Острові передавали із покоління в покоління.


«Хто не знає свого минулого, той не має майбутнього», - резюмує під час відкриття голова громади  Михайло Дзісь. За його словами, історія Чорного Острова багато на відомі імена та важливі події. Тут свого часу працював відомий байкар Леонід Глібов та бував композитор Ференц Ліст. Чорний Острів також пов’язують із  родом Пшездецьких, а новий пам’ятний знак має стати  ще однією привабливою точкою для туристів.
Опісля відкриття голова фонду «Ми поруч» передала місцевій футбольній команді кошти на придбання нової спортивної форми, зауваживши, що саме завдяки мужності воїнів, які колись та сьогодні відвойовують нашу незалежність, ми маємо можливість жити та працювати на рідній землі.