​Мій вибір. Моя професія. Мій успіх

12/02/2019, Робота в окрузі

image

Ринок праці все більше відчуває брак робітничих кадрів. Попит на кваліфікованих випускників закладів професійно-технічної освіти щороку зростає. Цифри говорять самі за себе: у Хмельницькому обласному центрі зайнятості 70% вакансій припадає саме на робітничі спеціальності. Така негативна тенденція спостерігається не лише в нашому регіоні, а й на території всієї країни, що є прямою загрозою економіці держави.
Водночас випускники шкіл продовжують обирати професії, які у надлишку на ринку праці. Найбільшим попитом серед абітурієнтів досі користуються професії юриста, економіста, менеджера та інші. Причиною цього, пояснюють освітяни, є стереотип про надмірну престижність вищої освіти. Випускники переконані, що по завершенню ВНЗ мають більше шансів на успіх.
Ламати стереотипи взялися на Хмельниччині, де за ініціативи та сприяння народного депутата України Сергія Лабазюка 11 лютого розпочався проект «Мій вибір. Моя професія. Мій успіх». Впродовж лютого організатори проведуть низку профорієнтаційних заходів, залучаючи обидві сторони процесу – як школи, так і заклади ПТО.
«Наша мета, - розповідає помічник парламентаря Сергій Ковальчук, - показати молоді, що навчання у закладі професійно-технічної освіти – це, насамперед, можливість працевлаштуватися. Тим паче, що роботодавці пропонують гідні заробітні плати».

Перший захід відбувся на базі Вищого професійного училища №25. 11 лютого заклад відвідали учні навчально-виховного комплексу №4.
«Як би пафосно це не звучало, - розпочала зустріч директор ВПУ №25 Олена Загіка, - ви – майбутнє нашої держави. І сьогодні ми хочемо познайомити вас з можливостями, які ви маєте після закінчення школи».
У продовження виступу Олена Загіка наголосила на перевагах професійно-технічної освіти. Через три роки навчання випускники мають повну середню освіту, здобувають фах та отримують необхідні навички. Та головний «плюс» освоєння робітних спеціальностей – можливість отримати перше робоче місце з гідною заробітною платою.
Краще один раз побачити, аніж тисячу разів почути
Для учнів НВК №4 тут організували подорож у світ професій: замість звичайної екскурсії провели квест. Таким чином старшокласники мали змогу не лише послухати про спеціальності, які можна освоїти у закладі, а й спробувати себе у різних ролях. Подібна розважальна екскурсія може замінити десятки теоретичних профорієнтаційних заходів, переконані організатори.
«Ми постійно їздимо по селах та містах з метою профорієнтації молоді, розповідаємо про ті чи інші професії, а тут ми показуємо реальні умови навчання. Тим паче, що ми залучаємо потенційних абітурієнтів безпосередньо до навчального процесу,  а найактивніші учасники отримують призи», - розповідає Наталія Салабай, майстер виробничого навчання в училищі.
Головне – не помилитися у виборі
Не секрет, що впродовж шкільних років професійні вподобання учнів змінюються, розповідає педагог-організатор НВК №4 Марія Лиса. Тому в школі теж проводять профорієнтаційну роботу, аби допомогти дітям зробити правильний вибір.

«У дітей завжди виникає багато питань щодо їх майбутньої професії, тому ми організовуємо зустрічі з цікавими людьми, відвідуємо міжшкільний навчально-виробничий комбінат. Якщо йдеться про робітничі професії, то, безперечно, треба йти до закладів ПТО, де фахівці все розкажуть та покажуть», - зазначає Марія Лиса.
Марія Степанівна не виключає можливості, що вже через рік її учні переступлять поріг ВПУ №25, як студенти. Серед інших – Сергій Матвійчук, який навчається у 9-ому класі. Хлопець, на відміну від своїх однолітків, не женеться за дипломом про вищу освіту. Він мріє стати автомеханіком.
«Я хочу стати автомеханіком, тому що мені подобається ремонтувати машини. Я переконаний, що цей фах є перспективним – є можливість кар’єрного росту та хорошого заробітку. Під час сьогоднішнього заходу хочу побачити матеріально-технічну базу закладу та які тут є інструменти та техніка».
Самі ж учні переконують, сьогодні важко зорієнтуватися у морі професій. До того ж, потрібно врахувати перспективність професії у найближчому майбутньому, адже роботодавці постійно ставлять нові вимоги.


Взаємовигідна співпраця
Такі заходи організатори називають взаємовигідними. Під час профорієнтаційної роботи, учні нарешті можуть визначитися, який професійний шлях їм обрати. Адміністрація професійних училищ має змогу розрекламувати свій заклад та зацікавити абітурієнтів. 
«Такі заходи дуже потрібні. Це полегшує нашу роботу, а учні, у свою чергу, мають додаткову можливість зрозуміти, чим вони хочуть займатися в житті», - розповідає майстер виробничого навчання Наталія Салабай.
Системна робота
Ще напередодні старту третього етапу проекту Сергій Лабазюк відзвітував про зроблену роботу під час брифінгу у Верховній Раді. Зокрема він зазначив, що питання повернення престижності робітничих професій – одне з пріоритетних на порядку денному, оскільки в розбудові України винятково важлива роль належить саме профтехосвіті.
Разом з командою на Хмельниччині вже напрацьовують механізм подолання кадрової кризи. У червні за круглим столом відбувся діалог між представниками бізнесу та професійно-технічної освіти. Впродовж вересня організатори провели шість зустрічей між потенційними роботодавцями, освітянами та студентами на базі навчальних закладів. За підсумками перемовин укладено 34 угоди між двома сторонами про співпрацю.
Крім того, результатом активного діалогу став зареєстрований в парламенті проект постанови №9173 про впровадження системи дуальної освіти у Хмельницькій області.  Проект одноголосно підтримав профільний комітет за основу та в цілому. Принагідно Сергій Лабазюк звернувся до колег з рідної Хмельниччини і колег по парламенту з проханням підтримати цей документ на рівні сесійної зали ВР і дати можливість для наступних кроків запровадження дуальної освіти на місцях. Сергій Лабазюк переконаний, це стане певним поштовхом у розвиток якісної професійно-технічної освіти в регіонах.