«Назар Стодоля» у Волочиську

15/03/2019, Робота в окрузі

image

Вистава «Назар Стодоля» стала продовженням традиційних Шевченківських днів. Відому п’єсу на сцені Волочиського центру культури та дозвілля презентували актори Хмельницького академічного театру ім. Михайла Старицького.
«З величезним задоволенням вкотре дивлюся виставу «Назар Стодоля». Артисти театру ім. М. Старицького дуже цікаві та віддаються своїй роботі на сцені.  Ще дуже приємно, що в Шевченківські дні ми маємо змогу у Волочиську побачити шедевральні твори  Кобзаря», - розповідає заступник директора Волочиського центру культури і дозвілля «Гармонія» Неля Нагорянська.

Зал під час вистави був заповнений вщент – на постановку легендарного твору прийшли подивитися як дорослі, так і діти, що вкотре доводить – Шевченко актуальний для будь-якого покоління.
«У школі ми вивчали багато творів Тараса Шевченка, але «Назар Стодоля» ще поки не читали. Сподіваюся, що перегляд вистави допоможе у навчанні, і в майбутньому я зможу порадувати своїх вчителів знаннями», - школярка Юлія.
«Без Шевченка не мислима наша Україна. Сьогодні така величезна нагода пірнути у творчість Шевченка та побачити його бачення нашого майбутнього», - Цезарій Зюлковський, викладач Волочиської дитячої школи мистецтв.
Сюжет твору розгортається на традиційному любовному трикутнику: за прихильність однієї дівчини борються два чоловіки. Головна героїня Галина закохана у молодого хорунжого Назара Стодолю, який відповідає їй взаємністю. Водночас на серце панянки претендує старий чигиринський полковник Молочай. Батько Галини при виборі зятя схиляється на користь останнього через багатство. Твір має щасливий кінець: батько благословляє закоханих на шлюб. Таким чином, через історію однієї родини автор показує долю тогочасної України.

Ірина Шкурчук – актриса, яка виконує роль Галини, про свою героїню розповідає так: дівчина, з одного боку, ніби слухняна дитина, але під час розвитку подій вона показує свій характер, рішучість, волю. Саме в такий спосіб, зауважує акторка, Галина демонструє свою любов до Назара.
Атмосферу тих часів режисер Володимир Борисяк відтворив за допомогою вдало підібраних декорацій та відповідної музичної добірки. А ще твір інтерпретували: до звичного переліку героїв додали ще одного – Кобзаря.
«Кобзар – це той образ, який присутній у кожному творі Тараса Шевченка. В оригінальному творі цієї ролі немає, однак трактування режисера полягало в тому, щоб пов’язати п’єсу із Кобзарем, разом з тим поєднати виставу із сьогоденням», - так пояснює заслужений артист України Степан Бортнічук , який виконав роль Кобзаря.
Соціальна нерівність, кохання та зрада, взаємини між батьками та дітьми – у  п’єсі «Назар Стодоля» Тарас Шевченко порушує гострі проблеми, які існували у суспільстві за його життя і які актуальні й донині. Театральна трупа неодноразово відтворювала події твору на сцені перед різною аудиторію. Актори зауважують, життєва ситуація ще не залишила байдужим нікого.
«Ця вистава досить актуальна в наш час, адже проблеми, які порушує автор, існують і сьогодні», - переконана виконавиця головної ролі Ірина Шкурчук.
«Для мене показовим був один момент, коли після вистави я почув, як син розповідав батькові про свої враження, героїв, про кожну сцену, як і хто з ким взаємодіяв. Не зважаючи на те, що хлопчику всього приблизно 11 років, він зрозумів все», - зазначає виконавець головної ролі Роман Падура. 
Артисти розповідають, головна ідея твору – перемога щирого та взаємного кохання, яке переможе всі проблеми.

«На прикладі «Назара Стодолі» ми можемо переконатися,  що кохання переможе. Це може бути любов до матері, до дружини, до Батьківщини», - зазначає заслужений артист України Микола Валівоць.
Ініціатором показу вистави став народний депутат  України Сергій Лабазюк, адже, як запевняє сам парламентар, культура – це саме та сфера, на яку не звертали увагу як в радянські часи, так і в роки незалежної України, тому ми повинні поступово відроджувати українську історії та традиції, зокрема і за допомогою театру.