Скорочення фінансування регіонів гальмує процес завершення децентралізації в Україні

10/03/2021, Публікації ЗМІ

image

В частині децентралізації держава повинна виконувати свої зобов’язання перед органами місцевого самоврядування. Так, уряд передає на місця функції і обов’язки, однак робить це виключно для перекладання в місцеві бюджети додаткових видатків.

Про це заявив народний депутат від політичної сили «ЗА МАЙБУТНЄ» Сергій Лабазюк в програмі «ПОЗИЦІЯ» на телеканалі «ТВ7+».

Першочергово завдання реформи децентралізації полягало в тому, аби не з Києва здійснювався контроль вирішення регіональних проблем чи завдань, а була така можливість на місцях. Сільський, селищний та мійський голови повинні розуміти, за рахунок яких коштів вони можуть утримувати певну кількість дитячих садків, шкіл, пожежних станцій та іншого.

«Тобто органи місцевого самоврядування самостійно роблять розрахунок коштів з місцевого бюджету, які необхідно спрямувати на розвиток інфраструктури чи утримання комунальних закладів. Саме ці функції і повинна передавати центральна влада на місця», – говорить політик.

Як вважає Лабазюк, реформа децентралізації в Україні мала би завершитися ще наприкінці 2020 року через надання органам місцевого самоврядування повноважень і відповідних ресурсів. Проте наразі процес гальмується.

«Що ми маємо станом на сьогодні? Перших три роки з початку старту реформи ми рухалися у правильному напрямку: громади отримували від уряду стимулювання та фінансування. Я вже неодноразового наголошував, реформа децентралізації – єдина правильна за всю історію незалежності України. Але наразі систему почали ламати! Усі повноваження віддають на «низи», а ресурси – забирають. В майбутньому ми просто зіштовхнемося з проблемою нестачі належного фінансування», – додав народний депутат.

Справжні господарники на місцях в особі голови територіальної громади – ефективний інструмент регіонального розвитку. Адже тільки вони знають нюанси місцевої проблематики, можуть оцінити реальний потенціал своєї території та несуть відповідальність за вирішення тих, чи інших питань.

Механізм роботи органів місцевого самоврядування потребує невідкладного вдосконалення й осучаснення в контексті завершення децентралізації в Україні.