У Раді пропонують переглянути розміри штрафів за порушення прав споживачів

01/12/2021, Публікації ЗМІ

image

Народні депутати України та члени Тимчасової спеціальної комісії з питань захисту прав інвесторів зареєстрували у Верховній Раді законопроект №6352 «Про внесення змін до деяких Законів України щодо перегляду процедури проведення перевірок порушення прав споживачів та зменшення розміру штрафних санкцій».

Член ТСК з питань захисту прав інвесторів, представник політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» Сергій Лабазюк нагадав ситуацію, коли Державна продовольча споживча служба оштрафувала компанію на 325 млн грн за нібито за "перешкоджання перевірці". Тоді підставою перевірки була заява клієнта щодо пошкодження посилки на суму в 500 гривень. В результаті за незначне порушення був сплачений багатомільйонний штраф, який завдав удару інвестиційній репутації.

«Аби подібні ситуації, коли за порушення у 500 грн виписують багатомільйонні штрафи, не повторювалися, разом з колегами-членами ТСК розробили відповідний проект, в якому пропонуємо прив’язати суму можливого штрафу до відсотку від реалізованої продукції. Вдосконалимо і питання судового захисту прав споживачів. Як результат, покращимо роботу служб та підвищимо якість сервісу для споживачів. Та найголовніше – зникнуть ручні механізми тиску на бізнес за надуманими підставами», - пояснює Лабазюк.

Загалом проектом пропонується встановити штрафні санкції за створення перешкод у проведенні перевірки якості продукції, а також правил торговельного та інших видів обслуговування за наявності законних підстав для її проведення:

  • 0,05% вартості реалізованої продукції за попередній календарний місяць для бізнесу з низьким ступенем ризику у разі вчинення порушення вперше та 0,25% - у разі повторного протягом року;
  • 0,25% вартості реалізованої продукції для бізнесу з середнім ступенем ризику. Якщо правопорушення повториться – 0,5%.
  • 1% вартості реалізованої продукції для бізнесу з високим ступенем ризику. За повторне правопорушення – 2%.
Крім того, проект передбачає запровадження інституту судового контролю над накладенням штрафів Держпродспоживслужбою.

Нагадаємо, ще влітку 2021 року під час пленарного засідання парламент ухвалив постанову №5659 "Про утворення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів". До складу ТСК увійшло 13 народних депутатів, зокрема, народний депутат та представник політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» Сергій Лабазюк.

Основними завданнями спецкомісії є підготовка та надання на розгляд Верховної Ради законодавчих ініціатив щодо захисту прав інвесторів (бізнесу), забезпечення рівного захисту прав, інтересів і майна суб'єктів інвестиційної діяльності незалежно від форми власності, а також ефективного інвестування в економіку України, розвитку міжнародного економічного співробітництва та інтеграції.